چرا باید فین تک را جدی گرفت؟

 

در سال های گذشته با پیشرفت دنیای دیجیتال شاهد اتفاقاتی هستیم که به نظر می رسد در چند سال آینده آغازگر تحولاتی عظیم در دنیا و ایران خواهد بود. زمانی که تکنولوژی پای خود را به سیستم های مالی باز می کند، یعنی قرار است تمام بایدها و نبایدها در سیستم های مالی سنتی تغییر یافته و در نتیجه تحولی عظیم اتفاق بیافتد.

فین تک، تجارت الکترونیک، بلاک چین، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ و… سعی دارند تا تغییراتی در سیستم های خرید و فروش، بازاریابی و حتی سیستم های بانکی و مالی انجام دهند. ماحصل این تغییرات را می توان در افزایش کارآیی نظام های پولی و بانکی کشور و تسهیل دسترسی افراد به اطلاعات مالی مشاهده کرد.


فین تک چیست؟

با آگاهی یافتن از تعریف دقیق فین تک می توانیم متوجه شویم که این تکنولوژی دقیقاً چیست و چه جایگاهی در زندگی ما و جامعه اطراف ما دارد. دانستن مفهوم دقیق فین تک می تواند به ما در توجه به اهمیت این تکنولوژی مالی، کمک کند.

فین تک به صورت خلاصه به نوآوری های انجام شده یا در حال انجام در بستر فضای تکنولوژی فناورانه گفته می شود که هدف آن بهبود ارائه خدمات مالی است.

این تعریف کوتاه می تواند عمق مفهوم FinTech را برای ما مشخص کند. فین تک در حال حاضر در ایران به عنوان یکی از مهم ترین سیستم های فناورانه به حساب می آید که تعداد بسیار زیادی از مردم کشور در حال استفاده از آن هستند.

البته ناگفته نماند که فین تک تنها پرداخت آنلاین یا دسترسی به حساب های مالی و… نیست. فین تک شرایطی را فراهم می کند که شما می توانید به سادگی پرداخت های بین المللی و انتقال پول به کشورهای مختلف را انجام دهید، سرمایه گذاری کنید، سرمایه جذب کنید و حتی برای برنامه ریزی هوشمندانه مالی از سیستم های فناورانه این حوزه بهره مند شوید.


کاربرد های فین تک

همانطور که در تعریف فین تک بیان کردیم، این تکنولوژی قادر است بسیاری از روندهای مختلف مالی را دگرگون کند. نوآوری های شکل گرفته در خدمات مالی موجود در بستر فین تک تلاش می کنند تا با ساده سازی روندهای مختلف مالی، زندگی را برای افراد مختلف ساده تر کنند.

نکته قابل توجه در مورد فین تک این است که این حوزه، حوزه ای بسیار گسترده است و بخش های مختلف مالی را شامل می شود. به همین علت جامعه هدف فین تک بسیار گسترده تر از آن است که بتوان در مورد آن به سادگی صحبت کرد. این گستردگی جامعه هدف و همچنین تنوع خدمات ارائه شده باعث توجه قشر زیادی از نخبگان و کارآفرینان به سمت فین تک شده است.

جالب اینجاست که با توجه به جذابیت نوآوری در خدمات مالی فین تک، این فناوری خیلی زود مورد اقبال جوامع هدف قرار می گیرد. در نتیجه گسترش فین تک با سرعت بسیار زیادی به پیش می رود؛ موضوعی که در سال های اخیر به ویژه در سیستم های پرداخت شاهد آن بوده ایم. به نظر می رسد همین رشد ناگهانی در استفاده از فناوری فین تک در حوزه تجارت الکترونیک و همچنین سیستم های پرداخت آنلاین، در دیگر حوزه های فین تک نیز اتفاق بیافتد.

یکی از مهم ترین حوزه های شناخته شده فین تک، ارزهای دیجیتال هستند. بیت کوین به عنوان شناخته شده ترین ارز دیجیتال در ایران توانسته بسیاری از نظام های مالی را تحت تأثیر قرار داده و صاحبان بانک های دولتی و خصوصی را به فکر برای مقابله یا همراستایی با این فناوری فرو ببرد. بیت کوین در همین چند سال گذشته توانسته ارزش آفرینی بسیار زیادی داشته باشد و به همین علت، در بین حوزه های مختلف فین تک بیشتر به چشم آمده است.


آینده فین تک

وقتی از آینده یک تکنولوژی صحبت می کنیم، باید به تکنولوژی هایی که احتمالاً فراتر از تکنولوژی مورد بحث هستند نیز فکر کنیم. شاید در مورد فین تک نیز چنین محدودیتی وجود داشته باشد، اما به دلیل گستردگی این حوزه، بعید به نظر می رسد تا سال های نزدیک پیش رو، شاهد فناوری های مالی خارج از فین تک باشیم.

گستردگی فین تک و باز بودن فضای کار در فناوری فین تک، باعث شده تا آینده ای روشن در برابر کسانی قرار گیرد که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. علاوه بر این، افراد سرمایه گذار در حوزه های مختلف با توجه به مزیت های فراوان حوزه فین تک، سعی در ورود به این بخش بسیار مهم از نظام جدید پولی و مالی دارند.

نوآوری در خدمات مالی در بستر فین تک روز به روز در حال پیشرفت است. افراد مختلف با ایجاد خلاقیت در بستر فناوری سعی می کنند خود را در حوزه های متعدد فین تک مطرح سازند. به همین علت است که ورود دیر هنگام به فضای فین تک، ممکن است زمان طلایی فعلی را هدر بدهد.

شاید آینده درخشان فضای فناورانه فین تک مهم ترین دلیل برای این موضوع باشد که باید فین تک را جدی گرفت! جدی گرفته نشدن فین تک توسط قشرهای مختلف آن هم در زمان فعلی، مترادف با از دست دادن زمان طلایی به معنای واقعی کلمه است. دنیا به سمت فناوری های فین تک پیش می رود و توجه نکردن به آن یعنی عقب افتادن دوباره مردم و مسئولان ایران از دنیا. بهتر است با توجه به آنچه که گفته شد، کمی بیشتر فین تک را جدی بگیریم!

فوتر سایت